KONTAKT INFORMATION

Presentation av styrelsen

  • Sara Johnson Hjulström - Ordförande
    Utredare och koordinator för Svenskt Demenscentrum

    Epost: sara.hjulstrom@demenscentrum.se

  • Cristina Wångblad
    Leg fysioterapeut, arbetar nu som metodhandledare i demensvård inom äldreomsorgen

    Epost: cristina.wangblad@aldrevardomsorg.goteborg.se

  • Gun Aremyr
    Leg arbetsterapeut, föreläsare och handledare inom demensområdet

    Epost: info@gunaremyr.se

  • JENS BERGGREN
    Leg. Psykolog, Kliniskt ansvarig på Mindmore 
    Epost: Jens@mindmore.com
  • Anne Börjesson-Hanson
    Läkare, forskare inom demensområdet
  • Kristofer Ivhed
    Leg. sjuksköterska och verksamhetschef inom äldreomsorg

    Epost: kristofer.ivhed@linkoping.se

  • Erik Jedenius
    PhD, leg sjuksköterska och forskare inom demensområdet

    Epost: ejedenius@gmail.com

  • Bertha Ragnarsdottir
    Fil mag i social omsorg, projektledare, föreläsare, utbildare och handledare inom demensområdet och äldreomsorgen

    Epost: bertha@bryom.se

  • ANN-MARIE WESTERLUND
    Länssamordnare demens i Västernorrland, demenssjuksköterska på geriatriska mottagning Örnsköldsviks sjukhus och ledamot i Föreningen för kognitivt stöd: FKS
    Epost: ann-marie.westerlund@rvn.se
  • Moa Wibom
    Silvialäkare; överläkare, enhetschef, enheten för kognitiv medicin, Ängelholms sjukhus

    Epost: Moa.Wibom@skane.se

  • Malin Aspö
    Specialistsjuksköterska Vård av äldre. Doktorand, forskning med fokus på yngre personer med kognitiv sjukdom.

Konferenssekretariat

Meetx är konferensbyrån som hanterar sekretariatet för konferensen. Om du har frågor är du välkommen att kontakta oss via kontaktformuläret eller enligt nedan uppgifter:

Meetx
Epost: demensdagarna@meetx.se
Telefon: +46 31 708 86 90

Postadress:
Sweden Meetx AB
Ref. Svenska Demensdagarna
412 94 Göteborg


contact

Kontakta oss

4 + 0 = ?